• Sepetinizde ürün bulunmamaktadır!

Bebeği Dışa Dönük Taşıyan Kanguruların Zararları

Avusturalyali Uzmanin Iddiasina Göre Bebekleri Disa Dönük Tasimak:
 
“Zalimce, Stresli ve Korkutucu”
 
Daily Mail Gazetesi Tarafindan Hazirlanmistir.
 
Çocuk ve aile sagligi hemsireligi profesörü CatherineFowler’a göre; bebeklerini öne bakar pozisyonda tasiyan anneler zalim ve bencil. Benzer suçlamalari, bebeklerini ailesinin yüzünü görmeyi engelleyen bebek arabasinda tasiyan aileler için de dile getirdi. Iddiaya göre, bebekler bebek arabasi ya da disa dönük kanguru içindeyken aileleri görüs mesafeleri disinda kalir ve bu durum onlari ürkütür. Profesör Fowler; “ kalabalik bir alisveris merkezinde, birisinin gögsünden asagi kol ve bacaklarinizdan bir kayisla baglandiginizi, o yürüdükçe saga sola sallandiginizi düsünün – korkunç olurdu” diyor ve ekliyor; “disa dönük pozisyonlu bebek tasiyicilari ve bebek arabalari içindeki bebekler çevretarafindan uyari bombardimanina maruz kalir ve bu durum bebegi strese sokar. Bebegimizin görüs perspektifini önemsememek bilmeden bebege yapilan bir zalimliktir.”
 
Genellikle bebekler, velisine kayisla (bacak arasindan geçirilen bir parasüt kayisi gibi düsünülebilir) baglanarak tasinmaktadirlar. Bebek yüzü ebeveyne dönük biçimde tasinmasi gerekirken – bu tarz tasima çocugunuzun kucakta olmasi ile aynidir – çogunlukla yüzü disa dönük tasinmaktadir. Profesör Fowler’in yorumlarinin sadece yeni doganlar için degil, 1 yasina ulasan çocuklar için de geçerli oldugunu belirtmistir.
 
Farkli görüslere sahip arastirmacilar arasinda olusan tartismalarda, sürekli anneye bakan bebeklerin zamanla sikilacaklari görüsü ortaya çikmistir. Bu tartismalarda; Profesör Fowler’in prensibinin yeni dogan bebekler için dogru oldugu fakat 3 ayliktan büyük bebekler için gereksiz oldugu beyan edilmistir. Bebek Aski (Baby Love) kitabinin yazari ve ayni zamanda ebe olan Robin Baker ise; bir bebek sevildikçe ve beslendikçe, tasima sirasinda yüzünün nereye dönük oldugunun önemsiz oldugunu belirtti. Bununla birlikte Baker; “Ebeveynler bebek arabalarini ne yönde kullanacaklari konusunda yeterince endise ve suçluluk duygusuna sahipler, ben bebeklerin 1 yasina gelene kadar dünyayi tecrübe etmek ile ilgili bir sorun yasayacaklarini düsünmüyorum.” Dedi ve bebegi içe dönük pozisyonda tasiyabildigimiz kangurularin, disa dönük dik pozisyonlu kangurulara göre daha pahali olduklarini da belirtti.
 
Sdyney Teknoloji Üniversitesinde de çalismalari bulunan Profesör Fowler 2008 yilinda yaptigi çalismalari anlatarak Baker’in görüslerine karsi çikti. Fowler’in arastirmalarina göre puset içindeki bebeklerin ailelerini göremedikleri zaman aci çektikleri görülmüstür.
 
Dundee Üniversitesi tarafindan yapilan baska bir arastirmada ise bebegin yüzünü disa dönük olarak tasitan kangurularin bebegin gelisimini engelledigi ve büyüdüklerinde endiseli bireyler olmalarina neden oldugu sonucuna ulasildi. Bu çocuklarin ebeveynlerin dikkatini çekmede zorlandiklari ve aileleri ile nadiren konustuklari saptanmistir.
 
Ayni çalismaya göre, yüzü disa dönük tasinan bu bebeklerin çok fazla stres altinda kaldiklari hatta travma geçirdikleri görülmüstür. Buna karsin geleneksel yöntemlere benzer sekilde ebeveynin yüzünü görerek tasinan bebeklerin daha fazla güldükleri, konusmak ve uyumak için annelerini dinledikleri ve en alt stres seviyesinde olduklari görülmüstür.
 
Bu konu ile ilgili son olarak, Gelisim Psikologu olan Dr. Suzanne Zeedyk görüsüne yer veriyoruz: “Verilerimize göre bebek arabasinda tasinan bebekler duygusal zayiflik ve asiri stres yasamaktadirlar ve bu stresli bebekler endiseli yetiskinler olarak büyürler.
 
 
 
Yaziya Orijinal Dilinde Ulasabilmek için:
 
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2028530/Carrying-baby-facing-forwards-cruel-stressful-terrifying-claims-Australian-expert.html

LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRİN