• Sepetinizde ürün bulunmamaktadır!

Bebeğinizi Kanguruda Taşımanın Faydaları ve Bebeğinizi Kucakta Taşımanın Faydaları

Yeni çağ annelerinin büyük ikilemlerinden biri de bebeğini kucakta taşımanın mı yoksa hiç alışmamasının mı doğru olduğudur sanırım. Anneler vicdanları ve günlük hayatları arasında sıkışır kalırlar. Bir yandan bebeğini hiç bırakmak istemezken bir yandan da gün içinde yapmak zorunda oldukları işleri için bırakmak zorunda olduklarını düşünür ve buna alıştırmaya çabalarlar. Yeni annelerin başı genelde ya; "Aman kucağına alma, alışmasın, sonra baş edemezsin" diyen ya da hiç kucağından indirmeyerek kucağa alıştırdığı düşünülen aile büyükleriyle derttedir. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar bebeklerin kucakta taşınmasının ne denli önemli ve faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Peki ama bu durumda hem bebeğiyle tüm gün ilgilenmek ağlatmamak onu kendinden, kendisini de bebeğinden mahrum bırakmak istemez. Bu durumda anne ruhen ve bedenen çöküntü hissetmeye başlar. Ve aklını şu sorular kurcalar:
 
Bebeğimi kucakta taşımak zararlı mı?
Kanguruda taşımak kucağa alıştırır mı?
Kucakta taşımak doğru mu?
 
Bebeğimi hem kucağımda taşırken hem de günlük hayatıma nasıl devam edebilirim?
 
Tam da bu konuyla ilgili çok ayrıntılı bir yazı buldum: Dr. William Sears ve Martha Sears "Doğal Ebeveynlik" kitabında konuyla ilgili çok faydalı ve uzun açıklamalara yer vermişler. Bebeği kanguruyla taşımanın ne kadar sağlıklı ve önemli olduğunu nedenleriyle birlikte açıklamışlar. Ben de bu kısmı sizin için paylaşmak istedim.
 
"Hareketli Hayat:  Vestibüler Bağlantı
Bebeğin askıyla taşınması vestibüler sistemine fayda sağlar. Bu sistem, bebeğin denge duyusunu kontrol eder. Bir marangozun tesviye aleti gibi ortakulağın arkasında üç minik yapı bulunur. Bunlardan biri iki yana hareketi kontrol eder, diğeri aşağı yukarı hareketi ve üçüncüsü de öne arkaya doğru hareketi kontrol eder. Bebek her hareket ettiğinde veya ettirildiğinde, bu tesviye aletinin içindeki sıvı, titreşen ve beyne mesaj gönderen saça benzer tellere doğru hareket eder. Bu şekilde toplanan veriler bedenin denge içinde olmasını sağlar.
Bebek askıda(kanguruda) taşınırken hissettiği hafif hareketler vestibüler sistemini uyarır ve bilim insanları bu uyarılmanın bebeklerin daha iyi nefes almalarına ve büyümelerine yardımcı olduğunu, psikolojilerini düzelttiğini ve motor gelişimlerini iyileştirdiğini bulmuşlardır. Bu özellikle prematüre bebekler için daha da geçerlidir. Bazı bebekler vestibüler uyarıcılara ihtiyaç duyduklarını kendi başlarına keşfederler. Bundan mahrum kaldıkları zaman ise kendi başlarına hareket etmeye çalışırlar ve kendi kendilerine sallanma alışkanlığı edinirler.
Çok fazla kucakta taşınan bebeklerin, özellikle de annelerinin günlük etkinliklerine eşlik eden bebeklerin vestibüler sistemleri çok fazla uyarılır. Anneleriyle birlikte her yöne doğru hareket etmiş olurlar. Bu durumu, bir beşikte saatlerce sallamak veya yerde oynamakla kıyaslayabilirsiniz. Bebeği askıyla(kanguruyla) taşımayı eleştirenler, bebeklerin kendi başlarına hareket edebilmek için yeterince fırsata sahip olamadıklarını belirtmektedirler. Ama bu kişiler, askıda(kanguruda) taşınan  bir bebeğin, özellikle de biraz daha büyüp askıda(kanguruda) dik oturabilir hale gelen bebeğin, sürekli annesinin hareketlerine uyum sağlamaya çalıştıklarını unutmaktadırlar.”
 
Bebeği Askıyla(Kanguruyla) Taşımak.
Askıyla(kanguruyla) taşınan bebekler daha az huysuzluk yaparlar ve daha uzun süre sessiz uyanıklık halinde kalabilirler. Sessiz uyanıklık hali, bebeklerin çevreleri hakkında çok fazla şey öğrendikleri ve çevrelerine karşı ev sevimli davrandıkları halleridir. Ayrıca bebeğinizi ‘taşıdığınız’ zaman, bir ebeveyn olarak siz de daha duyarlı olursunuz. Çünkü bebeğiniz size o kadar yakındır ki onu daha iyi tanıyabilirsiniz. Bebek ise sakin olmayı ve kendisine bakan kişiye güvenmeyi öğrenir. Ayrıca meşgul ebeveynin kollarında taşınırken çevresiyle ilgili birçok şey öğrenir.”
 
“Bebeğin yeri neresidir? Küçük bebeklerin, her nerede olurlarsa olsunlar, çoğunlukla ebeveynlerinin kollarında taşınması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle bebek askısını(kangurusunu) çok fazla destekliyoruz. Bebek askısı(kangurusu), bebeğin annesinin veya babasının vücuduna yakın bir şekilde taşınmasını sağlayan basit bir bez parçasıdır. Askıyı(kanguruyu) dışarı çıktığınızda, evin içinde dolaşırken kullanabilirsiniz. Askı(kanguru)bebeğinizi üzerinizde taşımanızı sağlar.
 
Bebeğinizi askıyla(kanguruyla) üzerinizde taşımanızın güzelliği, onunla gerçek anlamda yakın olabilmenizdir. Bebeğinizi askıyla taşıdığınız zaman, siz yatakları yaparken veya akşam yemeğini hazırlarken bebeğiniz de evin içinde sizinle birlikte dolaşmış olur. Anneyle baba yürüyüşe çıktıklarında, bebek de onlarla birlikte çıkar, ama pusette değil de askısının(kangurusunun) içinde taşınmış olur. Bebek günlük aktivitelerinizin bir parçası haline gelir. Bunun avantajı da birbirinizi sürekli tanımak ve birbirinizden keyif almayı öğrenmektir. 
 
Diğer kültürlerde bebeklerin askıyla(kanguruyla) taşınmasıyla ilgili hikayeler toplamaktan çok hoşlanıyoruz. Bali Adası’ndan dönen bir hastamız, orada şahit olduğu bir törenden bahsetmişti. Balili bebekler ilk 6 ay boyunca sürekli askıda taşınıyorlar. Anne veya ailenin başka bir üyesi bebeği bütün gün üzerinde taşıyor. Bebek sadece uyuduğunda kucaktan indiriliyor ve o zaman bile annesinin yanında yatıyor. Bebek ilk 6 ay boyunca gerçek anlamda yerle temas etmiyor. Sonra bir yerle temas töreni düzenleniyor ve bebek ilk defa yerle temas ediyor. Bu tören bebeğin yakında emeklemeye başlayacağını ve annesi tarafından taşınmayacağını simgeliyor.”
 
Askıyla(Kanguruyla) Taşımak Bebeği Sakinleştirir
Bana gelen ebeveynler genellikle şunu söylüyorlar: “Üzerimde taşıdığım sürece bebeğim mutlu oluyor.” En yaygaracı bebeklerin huysuzlanmaktan vazgeçtiğini belirtiyorlar. Bunlar sadece benim izlenimlerim değil. 1986 yılında Montreal’deki bir grup pediatrist99 anne ve bebekleriyle ilgili bir araştırma yaptı. Annelerin yarısına bebekleri ağlamasa bile günde en az üç saat daha fazla kucaklarında tutmalarını söylendi ve bunu yapabilmeleri için onlara bebek taşıyıcıları verildi. Diğer anneler ise kontrol grubunu oluşturuyordu ve onlara bebeklerini kucaklarına alma konusu unda herhangi bir talimat verilmedi. Altı hafta sonra araştırmacılar, kucakta daha fazla taşınan bebeklerin, diğer bebeklere oranla %43 daha az ağladıklarını keşfettiler. 
 
Farklı kültürlerdeki bebek bakımı konusunda yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Bebeklerin çoğu zaman ebeveynlerinin üzerinde veya kucakta taşındığı kültürlerde, bebeklerin uzun süre ağladıklarına rastlanmamaktadır. Batı kültüründe yetişen bebeklerle ilgili araştırmalarda, bebeklerin gün içinde ağlama süresi saat bazında ölçülmüştür. Oysa bebeklerin çoğu zaman kucakta taşındıkları ve annelerinin yanında uyudukları kültürlerde, günlük ağlama süresi dakika bazında ölçülmektedir. Bebeklerin çok fazla ağlamalarının normal olduğunu düşünürüz ama bu diğer kültürlerde yanlıştır. “
“Askıyla(kanguruyla) Taşınmak Bebeklere Nasıl Hoşnut Olunduğunu Öğretir
Bebeği askıyla taşımanın faydalarını anlatırken, alışkanlıkların hoşnutluk yarattığını da söyleyebilirsiniz. Bir bebeğin hoşnut olabilmesi için düzene ihtiyaç vardır. Yani dikkatini bazı uyarıcılara verirken diğerlerine kapatabilmektedir. Böylece daha uzun bir süre sessiz uyanıklık halinde kalabilir. Acıktığı zaman emzirmeye odaklanabilir ve uykusu geldiğinde uyuyabilir. Ana rahmi bunları otomatik olarak sağlar. Bebekler ana rahmindeyken göbek bağından beslenirler. Orası asla çok soğuk yada çok sıcak değildir. Kolları ve bacakları her zaman kontrol altındadır çünkü bunları sallayacak kadar yer yoktur. Annelerinin kalp atışlarını duyarlar, nefesini hissederler ve bedeninin hafif hareketleriyle sallanırlar. Annenin ritmi bebeğin ritmi haline gelmiştir. Doğum bebeğin anne rahmindeki düzenini bozar. Rahmin desteği olmadan bebek sakin kalamaz. Bebeklerin kundaklanmaktan hoşlanmalarının nedeni de budur. Yeni doğan bir bebek askıyla(kanguruyla) taşındığı zaman dışardan düzen sağlayan bir sisteme kavuşur. Babanın ritmik yürüyüşü rahimdeki hayatını hatırlatır ve bebeği sakinleştirir. Annesinin vücuduna sokulduğu zaman, annesinin o aşina olduğu düzenli kalp atışlarını duyar, nefesini hisseder.” 
 
“Bebeğinizi kucağınızda yada askıyla(kanguruyla) taşımak, sizi bebeğinizin ağlamasına katlanmaktan kurtarır. 
 
Bebeğin askıyla(kanguruyla) taşınması özellikle kolik bebeklerin ilk aylarında çok işe yarar. Çünkü kolik bebekler bütün enerjilerini gece boyunca ağlamak için depolamış gibidirler. “Geceleri ağlayan” bu bebekler ebeveynlerinin sinirlerini bozar ve özgüvenlerini zayıflatır. Ama bu “mutluluk saati”ni öngörüp bebeğinizi askıyla(kanguruyla) yürüyüşe çıkarırsanız, ağlamasını engelleyebilirsiniz. Hava almak ve hareket etmek bebeği sakinleştirir ve uyumasına yardımcı olur. Siz de egzersiz yapmış olursunuz böylece ruh haliniz düzelir.
Bebek askısının apartman hayatında kurtarıcı olduğunu düşünüyorum. Bebeğin ağlamasını herkes duyuyor. Askı (kanguru) ise bebeğin sessiz kalmasını sağlıyor, böylece öğrenci olan
komşularımı rahatsız etmemiş oluyorum.”
 
“Askıyla(kanguruyla) taşınmak bebeklere hayatı öğretir
Peki askıda taşınan bebekler ağlamak ve sızlanmak için daha az zaman harcıyorlarsa, bunun yerine ne yaparlar? Uyurlar mı? Hayır, hayatı öğrenirler! Hallerinden memnun olan bebekler sessiz uyanıklık adı verilen durumda daha fazla kalırlar. Bu, bebeğin diğer insanlarla daha fazla iletişim kurabilmesini sağlayan davranışsal bir durumdur. Ve tabii ki, bebekler askıda(kanguruda) taşındıklarında yetişkinler de onlarla iletişim kurmak için hemen yanlarındadır. Bebek anne ve babasının dünyasına dahil olur. Bebek annesinin yüzünü inceler. Annesinin gördüklerini görür, duyduklarını duyar, hatta onun duygularını bile paylaşır…”
 
Dr. William Sears ve Martha Sears "Doğal Ebeveynlik"
 
Tabii bu rahatı ve konforu hem anneye hem de bebeğe sağlayabilmeniz için mutlaka ergonomik bir kanguru tercih etmelisiniz. Bebeğinize ve size zarar ve rahatsızlık verecek ürünlerden uzak durmalısınız.
 

Bebeğinizi Kanguruda Taşımanın Faydaları ve Bebeğinizi Kucakta Taşımanın Faydaları


LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRİN