• Sepetinizde ürün bulunmamaktadır!

Garanti ve İade Koşulları

      1.  İade Koşulları Nelerdir?
 
        Satın aldığınız ürünümüzü 14 gün boyunca deneme ve memnun kalmazsanız iade etme hakkınız bulunmaktadır. Bu sürede ürünü yıkamamanız ve herhangi bir zarar görmemiş olması gerekmektedir(yırtılma, delinme, kirlenme vb...).
 
 
        2.  Ürünü İade Etmek için Ne Yapmalıyım?
 
        İade etmek istediğiniz ürünü kutusu ve faturasıyla birlikte fatura üzerinde bulunan adrese gönderebilirsiniz. İçine gönderim nedeni, ödeme şekliniz ve kapıda ödeme yada havale seçtiyseniz hesap bilgileriniz de yer alan bir not eklemeniz gerekmektedir. Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak tarafımıza gönderebilirsiniz. Diğer kargo firmaları ile gönderilen karşı ödemeli gönderiler kabul edilmemektedir.
 
        3.  Ücret İadesi Nasıl Yapılıyor?
 
        Kredi Kartı ve paypal ile yapılan ödemeler bir hafta içinde kartınıza iade edilir.
 
    Kapıda ödeme ve havale ile yapılan ödemeler, kargo ile birlikte göndereceğiniz hesap numaranıza 1 hafta içinde iade edilir.
 
        4.  Ürün Garanti Koşulları Nelerdir?
 
        Kullanıcı kaynaklı olmayan hatalar garanti kapsamımızdadır. Kargo bedeli bize ait olmak üzere faturası ile birlikte, karşı ödemeli olarak içine gönderim nedeni yazan bir not gönderdiğiniz ürününüz en geç bir hafta içinde onarılır yada yenisiyle değiştirilir. Onarım yada değişim karar yetkisi firmamıza aittir.  Diğer kargo firmaları ile gönderilen karşı ödemeli gönderiler kabul edilmemektedir.
 
       5.  Garanti Süresi Ne Kadardır?
 
       Ürün garanti süresi 3 aydır. Bu süreç içinde ihtiyaç olması ihtimalini gözeterek faturanızı saklayınız. Garanti kapsamına girebilmesi için faturanızı ibraz etmeniz gerekmektedir.
 
       6.  Hangi Durumlar Kullanıcı Hatası olarak Kabul Edilmektedir?
 
       Ürünün yırtılmış, delinmiş yada kesilmiş olması, lekelenmiş olması, ütü ile yakılması, yüksek sıcaklıkta yıkanarak deforme olması, çamaşır suyu ile yıkanması, plastik aksamlarının kaybolması gibi hatalar garanti kapsamına girmemektedir. Ancak bu durumlarda, isteğiniz halinde onarılabilecek hatalar, belirlenecek ücret dahilinde onarılıp, kargo bedelleri alıcıya ait olmak üzere tarafınıza ulaştırılr.
 
      7.  Değişim Koşulları Nelerdir?
 
      Ürün değişimi için fatura üzerindeki adrese içinde gönderim nedeninizi belirten bir not ile kargolayabilirsiniz. Ürün kusurlu olmadığı sürece, talep edilen değişimlerde kargo ücreti alıcıya aittir. Ürün değişimi talep edebilmeniz için ürünün yıkanmamış ve herhangi bir zarar görmemiş olması gerekmektedir(yırtılma, delime, kirlenme vb...). Değişimi yapılan ürün bir hafta içinde tarafınıza ulaştırılır.
 
      8.   Hangi Durumlarda Kargo Bedeli Alıcıya Aittir?
 
      Kullanıcı kaynaklı kusur onarım hizmetimizde ve değişim taleplerinde kargo bedeli alıcıya aittir.
 
      9.   Hangi Durumlarda Kargo Bedeli Firmamıza Aittir?
 
      Kusurlu yada yanlış kargo gönderimlerinde, garanti kapsamındaki onarım yada değişim hizmetimizde ve iadelerde kargo bedeli tarafımıza aittir. Ancak Aras Kargo dışında gönderilen karşı ödemeli kargolar kabul edilememekte ve tarafınıza iade edilmektedir.
 
      10.  Siparişimi Kargoya Verilmeden Nasil İptal Edebilirim?
 
     Bu durumda bize irtibat numaralarımızdan ulaşmanız gerekmektedir.
 
      11. Adres ve İletişim Numaralarınız Nedir?
 
      Esatoglu Mah. Bülbülderesi Cad. 76/A Çankaya ANKARA
 
      0312 446 46 40
 
      0531 205 30 30