• Sepetinizde ürün bulunmamaktadır!

Sipariş ve Teslimat Koşulları

Sipariş ve Teslimat Koşulları

 


1) Hangi Kargo ile Firması Çalışıyorsunuz?

 

Yurtiçi gönderilerimizde Aras Kargo ile, yurtdışı gönderilerimizde ise PTT kargo ile çalışıyoruz. Bu firmalar dışında bir gönderim yapmamız mümkün değildir. (Yurtdışı siparişleriniz için lütfen mail yada telefon yoluyla ulaşınız.)

 

2) Kargo Ücreti Ne Kadar?

 

Yurtiçi gönderilerinde 100 TL altındaki siparişlerinizde kargo bedeli 5 TL’dir, 100 TL’yi geçen siparişleriniz ise ücretsiz kargo ile gönderilmektedir.

 

Yurtdışı siparişlerinizde ise kargo bedeli ülke ve istenen ürün ebatına göre değişiklik göstermektedir. Mail yada telefon ile ulaşarak ülke ve ürün bildirimi ile tutarı öğrenebilirsiniz. Yurtdışı gönderilerinizde kargo ücreti ürün bedeli ile birlikte peşin olarak ödenmektedir. Kapıda ödeme yöntemi kullanılamamaktadır. K.K.T.C ‘de bu grupta yer almaktadır.

 

3) Siparişim Kargoya Ne Zaman Verilir?

 

www.momfortbaby.com.tr adresinden sipariş verdiğinizde, bizde kayıtlı olan mail adresinize sipariş bilgileriniz iletilecektir.

 

Siparişleriniz 3 İŞ GÜNÜ içinde kargoya verilir.

Hafta sonu kargo çıkışı yapılamamaktadır. Cuma günü saat 16:00’dan sonra verdiğiniz siparişleriniz Pazartesi günü kargolanmaktadır.

Resmi tatillerde kargo firmalarının sevkiyat yapmaması nedeniyle kargo çıkışı yapılmamaktadır. Bu tarihlerde verilen siparişler tatil bitiminde ilk iş gününde kargolanmaktadır.

Not:Depo çalışması, stok sayımı ve kampanya dönemlerinde oluşan yoğunluklar nedeniyle siparişlerin kargoya teslim edilmesinde gecikmeler yaşanabilir.

4) Siparişim Ne Zaman ve Ne Şekilde Teslim Edilir?


                Teslimat süresi, siparişinizin kargoya verilmesinden itibaren Ankara için ortalama 1 iş günü, diğer bölgeler içinse 1-3 iş günüdür. Kargo firmasından kaynaklanan gecikmelerden MomfortBaby sorumlu değildir. Sipariş takibinizi “Bana Özel” sayfanızdan “Sipariş Detayları” bölümünden yapabilirsiniz. Siparişiniz kargo firmasına teslim edildikten sonra Sipariş Takip Numaranıza bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

               5) Siparişimi Nasıl Takip Edebilirim?


               Siparişinizin takibini üyelik bilgilerinizle giriş yaparak Bana Özel-Sipariş Detayları bölümünden yapabilirsiniz.

“Onay Bekliyor” ifadesi, siparişinizin tarafımıza ulaştığını ve onay aşamasında olduğunu belirtir. “Ürününüz Kargoya Verildi” ifadesi, ürününüzün paketlemesinin yapılarak kargo firmasına teslim edildiğini gösterir. Burada göreceğiniz Kargo Takip Numaranıza tıklayarak kargonuzun nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

“Siparişiniz İptal Edildi” “Para İadesi Kredi Kartınıza Yapıldı” ifadeleri, sizin isteğiniz üzerine verdiğiniz siparişi iptal edip ödediğiniz tutarın kredi kartınıza iade edildiğini göstermektedir.

 

                6) İstedigim Saatte Teslimat Yapılmasını veya Gelmeden Önce Aranmasını Talep Edebilir miyim?

 

                Ne yazık ki argo firmalarının böyle bir uygulaması olmaması nedeniyle bu taleplerinizi gerçekleştirememekteyiz.